Методичні матеріали

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
на допомогу в роботі бібліотекаря «Організація роботи бібліотеки в школі»

На сьогодні бібліотеки, реалізуючи концепцію інформатизації суспільства, тобто зберігаючи, обробляючи, поширюючи інформацію, займають ключову позицію серед постачальників інформаційних послуг. Але погляд на бібліотеку тільки з точки зору інформаційних функцій є однобокими. Бібліотека повинна зберігати соціальну і культурну пам'ять, що міститься в матеріальному предметі – книзі, розвивати у користувачів потребу в ній. Тому бібліотеки – центри інформаційного комфорту та духовного розвитку. Книга як матеріальний об’єкт не має естетичного замінника. Комп’ютерну революцію не зупинити, однак і паперових книг читається все більше і більше.
Пріоритетні напрями діяльності бібліотеки
/Files/images/masov_zahodi/Masovi_Zahodi2.jpgСьогодення вимагає від бібліотек наповнення їх роботи новим змістом, відокремлює нові напрямки функціонування:
– підвищення інформаційної, освітньої, культурологічної, виховної, пізнавальної, інтелектуальної функцій;
– формування особистості з високим рівнем громадянської свідомості, належними нормами поведінки;
– забезпечення реалізації таких принципів функціонування бібліотеки, як пріоритет читацьких інтересів, їх вивчення та задоволення відповідно до можливостей бібліотеки;
– формування в учнів стійкої потреби у книжці, вміння вільно орієнтуватись в комплексі джерел інформації;
– підвищення бібліотечної культури засобами системи бібліотечно-бібліографічних занять, проведення днів та тижнів бібліотеки, оновлення змісту, форм і методів індивідуальної та масової роботи з читачами;
– координація роботи бібліотеки з учнями, вчителями, щодо популяризації книги, у задоволенні інформаційних потреб читачів;
– систематична робота із збереження, поповнення та розширення книжкового фонду за допомогою краєзнавчих матеріалів, літературних доробок місцевих авторів, засобами проведення доброчинних акцій «Подаруй книжку», «Підтримай бібліотеку свого НЗ» тощо;
– зміцнення матеріальної бази бібліотеки, оснащення її аудіо та відеоапаратурою, телевізором, ксероксом, комп’ютером.
Бібліотека повинна розвивати творчі здібності, таланти, пізнавальні інтереси й сприяти успішному засвоєнню навчальних програм учнями, підвищенню методичної та педагогічної майстерності педпрацівників через відповідні технології інформаційної та масової роботи. (Читати далі...)


Друковані матеріали С.М. Антонюк

Технології роботи шкільної бібліотеки

/Files/images/журнал_ШБ.jpgАнтонюк С.М. Веб-ресурс шкільної бібліотеки : інформаційно-комунікативні технології / Світлана Антонюк // ШБІЦ. Бібліотечна робота. – 2014. - №9.- С.51-54.

Антонюк С.М. Довідкове бюро школи : технології роботи шкільної бібліотеки / С.М. Антонюк // Шкільна бібліотека.- 2010.- № 6.- С.53-55.

Антонюк С.М. Бібліотечні стенди : типи бібліотечних стендів / С.М. Антонюк // Шкільна бібліотека.- 2011.- № 10.- вкладка до журналу.


Створення сайту бібліотеки

Бібліотечний веб-сайт – це публічне обличчя бібліотеки. Сайт є ознакою регіональної, національної та навіть міжнародної присутності бібліотеки у віртуальному інформаційному просторі. Важливість мати високоякісний веб-сайт важко переоцінити. Але недостатньо просто створити сайт та забезпечити доступ до електронного каталогу та інших ресурсів. Головну увагу слід приділити створенню та управлінню високоякісного контенту або змісту, забезпеченню чіткої навігації та створенню професійної інформаційної архітектури. Якщо бібліотека вирішила створити власний веб-сайт, потрібно проаналізувати вже існуючі сайти і визначитися, яким саме повинен бути створюваний сайт.
На сайті необхідно розмістити наступну інформацію:
/Files/images/inform_0001.jpg· повна назва бібліотеки;
· контактна інформація (юридична адреса, адреса електронної пошти, номери телефонів);
· прізвище, ім’я та по батькові керівника;
· «Екскурсія по бібліотеці» з описом відділів та, бажано, з фотографіями;
· історія бібліотеки;
· режим роботи бібліотеки;
· правила користування бібліотекою;
· послуги, які надає бібліотека, в тому числі платні;
· ресурси бібліотеки, в тому числі електронні;
· відомості про бази даних;
· відомості про нові надходження;
· відомості про програми, які реалізує або в яких бере участь бібліотека;
· інформація для фахівців;
· відомості про спонсорів бібліотеки.
Інші розділи бібліотека може запланувати за своїм бажанням, враховуючі потреби свого регіону. Але корисно мати розділ «Новини», в якому можна розміщувати цікаву інформацію про проведені заходи. Корисним для користувачів буде розділ «Віртуальні виставки», який пропонуватиме перегляд літератури за темами. Можна зробити розділ «Віртуальна довідка», але потрібно передбачити, що на питання відвідувачів сайту відповіді необхідно надавати вчасно, без затримки. Інакше цінність такої послуги зменшиться. Можна зробити розділ «Наші кращі читачі» - і виставити на ньому фотогалерею користувачів бібліотеки. Можна розмістити інформацію про співпрацю з органами місцевого самоврядування та громадськими організаціями. Але сайт не повинен стати рекламним агентом організацій, які не мають відношення до діяльності бібліотеки.
Доцільно встановити лічильник відвідувань сайту.
Сайт можна створювати як власними силами, якщо в штаті бібліотеки наявний програміст, так і замовити його виготовлення фахівцям.
Етапи розробки сайту бібліотеки:
/Files/images/SAM_0989.JPG· розробка концепції, структури та архітектури сайту, його дизайну;
· відбір і створення інформаційного наповнення (контенту);
· підготовка контенту для представлення на сайті: переклад текстових матеріалів в електронному, а потім в гіпертекстовому варіантах, оцифрування графічно-ілюстративного матеріалу, обробка фотографій;
· програмування сайту;
· встановлення сайту на власний сервер чи сервер хостера (спеціалізованої організації, яка надає дисковий простір на своєму сервері, що підключений до Інтернету);
· реклама сайту в бібліотеках регіону, в навчальних закладах, розсилка рекламних листів;
· постійна підтримка сайту.
Якщо бібліотека створює сайт, дуже важливо постійно оновлювати зміст сайту і вчасно видаляти застарілу інформацію.
Помилки:
· застаріла інформація, така як старі оголошення, лінки, які не працюють, плани заходів та події, що відбулися в минулому;
· більше уваги слід приділяти тому, які матеріали доступні в бібліотеці, ніж розміщувати фотографії працівників;
· незрозуміла архітектура сайту, коли для того, щоб знайти потрібну інформацію, доводиться витрачати багато часу і робити зайві «кліки»;
· заплутана навігація, порушення логіки розміщення розділів;
· нераціональне розміщення електронного каталогу. Потрібно, аби користувач мав можливість перейти в цей розділ зі стартової сторінки бібліотеки.
Стосовно наповнення сайту, потрібно пам’ятати, що це не те саме, що писати для брошури чи журналу. Користувачі, які відвідують сайт, зазвичай поспішають і пропускають повз увагу великі тексти (за виключенням цільових тематичних буклетів, що мають необхідну інформацію). Враховуючи це:
· розміщуйте найбільш важливу інформацію згори сторінки:
· пропускайте непотрібні слова;
· використовуйте короткі словосполучення;
· використовуйте прості речення;
· використовуйте можливість вибору;
· не включайте фрази, подібні до таких, як «натисніть тут».
У випадку зміни адреси сайту (наприклад, при перенесенні на інший сервер) необхідно внести корективи до тих пошукових систем і каталогів, у яких сайт зареєстровано, і повідомити нову адресу в обласні бібліотеки вашого регіону.


ВИКОРИСТАННЯ НОВІТНІХ ТЕХНОЛОГІЙ В РОБОТІ БІБЛІОТЕКИ
Інформаційно-методичні рекомендації

Завдяки впровадженню новітніх інформаційних технологій бібліотечна галузь досить швидко розвивається й модернізується. Сьогодні вже неможливо уявити сучасну бібліотеку без комп’ютерної техніки, та використовувати її потрібно вміло і /Files/images/metod_robota/nternet/інет1.jpgоптимально.
Автоматизація приносить у роботу бібліотеки нові можливості і водночас усуває значну кількість рутинних операцій, тим самим підвищує ефективність роботи. Метою автоматизації робочих процесів є своєчасне, а точніше випереджене інформування та бібліотечне обслуговування за допомогою новітніх комп’ютерних технологій.
Електронні технології дозволяють реалізувати комплексний підхід до вирішення інформаційних завдань. Користувач може отримати повний комплект різноманітних інформаційних матеріалів, у тому числі і через Інтернет.
Інтернет в бібліотеці. Доступ до ресурсів всесвітньої інформаційної мережі в сучасній бібліотеці є необхідною складовою процесу обслуговування. Юні /Files/images/metod_robota/nternet/інет5.jpgнавчаються, спілкуються, змінюються. Інтернет допомагає в пошуку інформації та виконанні домашніх завдань, дає можливість прослухати музику, переглянути фільм, пограти чи поспілкуватись.
Сьогодні Інтернет в бібліотеці – доступ до Всесвітньої мережі Інтернет, де реалізуються проекти та цільові програми. Фахівці займаються вихованням інформаційної культури користувачів, вчать знаходити потрібну інформацію, допомагають в Інтернет-спілкуванні. Програми навчань, що допомагають адаптації в інформаційному середовищі користувачів різних вікових груп. Віртуальні уроки, уроки-практикуми допомагають реалізовувати освітні, професійні інтереси як користувачів-підлітків, так і організаторів читання.
Діяльність Інтернету стала невід’ємною частиною бібліотечного сервісу, що допомагає орієнтуватися користувачам в інформаційних ресурсах мережі, забезпечуючи супровід навчальної діяльності, розвиток інтелектуальних і творчих здібностей користувачів. Ресурси Інтернет безмежні, до того ж віртуальний інформаційний масив характеризується високим рівнем динаміки: з’являються нові матеріали, змінюються адреси або зникають ресурси. Тому бібліотеки традиційні форми бібліографічної роботи доповнюють ресурсами сучасних бібліотечних технологій серед яких: вебліографічні покажчики, списки, мультимедійні презентації.
Консультування та аналіз масиву Інтернету – саме це відрізняє бібліотеку від Інтернет-кафе та Інтернет-клубів. Виконуючи ці функції, бібліотека утверджується як інформаційний посередник і навігатор інформаційних ресурсів.
/Files/images/metod_robota/nternet/інет3.jpgЗаймаються Інтернет-центри і розробкою власних ресурсів – на допомогу навчальному процесу, самовдосконаленню, дозвіллю.
Добірки Інтернет-сайтів використовуються при формуванні фонду, розробці книжкових виставок, масових заходів, підготовці сценаріїв.
Інтернет допомагає не тільки зорієнтувати користувачів в морі інформації, але й роз’яснити їм правила поведінки в мережі, застерегти від небезпеки, якою наповнений Інтернет, прищепити навички віртуальної етики.
З появою Інтернету значно зросла якість обслуговування читачів, оскільки до наявних друкованих ресурсів бібліотеки додаються електронні ресурси. Організація сприяє також підвищенню професійного рівня працівників бібліотеки, створює сприятливі умови для впровадження вітчизняного та зарубіжного бібліотечного досвіду, дозволяє залучати читачів бібліотеки до використання ресурсів Інтернет.
Обслуговування читачів з використанням ресурсів Інтернету набуло якості стандартної бібліотечної послуги. Інтернет забезпечив розширення номенклатури послуг через організацію допомоги користувачам в онлайновому пошуку та навігації в мережі Інтернет, використання складних довідок по пошуковому запиту. Може надаватись доступ до баз даних повнотекстових електронних інформаційних видань, пропонується роздрук та збереження на електронні носії інформації, підібраних користувачами матеріалів.
Створюючи Інтернет-центр, потрібно подбати про те, аби користувачам було зручно працювати: сучасні комп’ютери, зручні стільці, добре освітлення. Столи повинні надавати можливість вести записи, розкладати книги, адже учні входять до Інтернету в першу чергу навчатись.
Потрібно передбачити групові навчальні заняття, тому що багато користувачів не вміють копіювати знайдену в мережі інформацію.
Пропонуємо наступні теми занятьпровести разом з вчителями інформатики:
· Пошукові системи та нетикет.
На занятті користувачі повинні дізнатись, що пропонують різні пошукові системи, /Files/images/metod_robota/nternet/інет2.jpgнавчитись правильно вводити запити, копіювати та зберігати знайдену інформацію, ознайомитись із правилами мережевого етикету.
· Листування в Інтернеті. Створення власної поштової скриньки.
Користувачі-школярі часто звертаються із проханням допомогти створити поштову скриньку. Тому доцільно присвятити цьому окрему тему заняття.
· Аудіокнига – допомога у навчанні.
Учнів корисно ознайомити з електронними бібліотеками, навчити користуватися ресурсами, які пропонують аудіокниги.
Якщо виникає необхідність, можна також організувати навчання користувачів роботі в Word, тобто тому, що передує роботі в Інтернеті. Можливі такі теми занять:
· Перше знайомство з персональним комп’ютером.
· Управління задачами та обробка документів у системі Windows.
· Файлова система Windows.
· Малюємо на комп’ютері.
З метою підвищення рівня інформаційної культури працівників бібліотеки можна провести заняття:
· Використання локальних та глобальних комп’ютерних мереж.
· Подання інформації в Інтернеті. Пошукові системи і каталоги.
· Повнотекстові колекції та їх можливості.
· Періодичні видання. Електронні видання.
· Регіональні ресурси Інтернету.
Можна організувати в бібліотеці тиждень Інтернету і провести заходи:
· Книжкова виставка «Твій друг – комп’ютер»./Files/images/metod_robota/nternet/інет4.jpg
· Виставка-перегляд «Інтернет – у контакті зі світом».
· День інформації «Інтернет – вікно у світ».
· Екскурсія «Ласкаво просимо в країну Інтернет».
· Огляд комп'ютерних журналів і газет.
· Диспут «Інтернет – друг чи ворог?».
· Турнір знавців «Інтернет: легко і просто!».
· Конкурс віртуальних дитячих малюнків «Пізнаю світ через Інтернет».
· Година-суперечка «Інтернет і книга: супротивник чи союзник?».
· Розважальна програма «Інтернет збирає друзів».
· Прес-конференція «Розповідають користувачі Інтернет-центру».
· Книжкові виставки.


Книга – наше багатство. Книга відобразила наше минуле і сучасне. Вона відобразить і наше майбутнє.


Кiлькiсть переглядiв: 1502

Коментарi