Батарейка – загроза для здоров’я людини та екосистеми

2019-04-15

/Files/images/novini/2019_rk/kvten/Батарейки.jpg

Кожен із нас користувався у своєму житті батарейками. Пульти, годинник, іграшки, телефони, маса інших речей – в будинку завжди є щось, що працює на батарейках. А вони мають властивість виробляти свій ресурс. Однак, чи всі знають, що робити з відпрацьованими батарейками?

Взагалі батарейки – це хімічні пристрої, елементи яких вступають в реакцію, даючи на виході електрику, якою ми й користуємося. Елементи ці в основному токсичні та небезпечні:

- свинець (накопичується в організмі, вражаючи нирки, нервову систему, кісткові тканини);

- кадмій (шкодить легеням і ниркам);

- ртуть (вражає мозок і нервову систему);

- нікель і цинк (можуть викликати дерматит);

- луг (пропалює слизові оболонки і шкіру) та інші.

Частка батарейок у побутовому смітті не перевищує і 0,05%, а ось частка токсичних речовин від батарейок сягає аж 50%.

На сміттєзвалищі металеве покриття батарейок швидко руйнується і важкі метали потрапляють у грунт, звідки просочуються у грунтові води. З грунтових вод важкі метали потрапляють до рік, озер або артезіанських вод, які живлять водосховища. Внаслідок цього викинуті батарейки повертаються до нас у складі питної води та їжі.

Одна пальчикова батарейка, викинута у відро для сміття, забруднює токсичними речовинами 400 л води, близько 20 квадратних мерів грунту. У лісовій зоні – це територія проживання двох дерев, двох кротів, одного їжака і декількох тисяч дощових черв’яків.

Як повідомляла газета «Екобезпека», сьогодні в користуванні українців близько мільярда батарейок, що містять близько 9 ТОНН РТУТІ. Щорічно підлягає утилізації не менше 6 тисяч тоннвідпрацьованих елементівживлення, в яких міститься 4 тонни ртуті. Така її кількість при повному випаровуванні у змозі забруднити всі житлові будинки і квартири населення України.

Батарейки, що відпрацювали свій термін, також не рекомендується зберігати вдома, адже вони виділяють у повітря небезпечні речовини. Тому їх необхідно утилізувати на спеціальних підприємствах.

В Європі є всього лише 3 заводи, які переробляють батарейки та акумулятори електроприладів. Один із них – ДП «Аргентум» у Львові. Завод «Аргентум» може переробляти в день 1 тонну батарейок. Завод зацікавлений у переробці елементів живлення, тому, що вони є джерелом цінних матеріалів, таких як марганець, цинк, нікель, вуглецеві сполуки. Літій – цінний метал, який в Україні не виробляється.

Щоб здати на утилізацію використані батарейки, тепер у школах та інших закладах стоять спеціальні ящики.

Поради щодо використаних батарейок

1. Намагайтеся використовувати техніку, яка працює без батарейок.

2. Віддавайте перевагу акумуляторам, батарейкам багаторазового використання. За неофіційною статистикою, один використаний акумулятор запобігає викиданню до 400 звичайних батарейок.

3. Купуйте батарейки з маркуванням «без ртуті», «без кадмію».

Джерело:

Сімонов Ю.Г. Батарейка - загроза для здоров'я людини та екесистеми: корисні поради / Ю.Г.Сімонов // Безпека життєдіяльності. - 2018. - № 6. - С. 38.


Пам’ятайте! Сьогодні кожен має замислюватися про захист навколишнього середовища, стан землі, повітря, води. Адже як ми ставимося до природи, те й отримуємо у відповідь.


Кiлькiсть переглядiв: 208

Коментарi