Небезпеки на кухні: як уникнути харчових отруєнь?

2019-05-03

/Files/images/novini/2019_rk/traven/otrunnya/Профілактика00.jpg

Усі знають, що треба мити руки перед їжею. Але небезпеки можуть підстерігати там, де ви й не очікуєте. Мало хто знає, що нервова збудливість, дратівливість, гастрит, виразка, проблеми з кишківником,захворювання печінки, алергія, артрити, підвищена вага, діабет – це далеко не весь список небажаних наслідків співмешканців в організмі.

Прості рекомендації допоможуть вам убезпечити себе і свою сім’ю від непотрібних проблем. Заглянемо спочатку до себе додому.

Сире м’ясо. Свіжа свинина таїть багато різних збудників хвороб. У замороженій курячій тушці сальмонели живуть кілька місяців, а соління і копчення слабо на них впливає.

Порада № 1. Добре проварюйте і просмажуйте м'ясо. Заведіть окремі оброблені дошки для кожного виду продуктів: м’яса, риби, сирих овочів і хліба. Ретельно мийте руки, ножі, стіл і весь посуд після оброблення сирого м’яса та риби. Використовуйте спеціальні пакети для відбивання м’яса.

/Files/images/novini/2019_rk/traven/otrunnya/Профілактика01.jpgЧИ ЗНАЄТЕ ВИ , що в губці для миття посуду накопичується більше шкідливих бактерій, ніж під кришкою унітазу? Допоможе маленька хитрість: помістіть вологу губку в мікрохвильову піч на 1 хвилину – жоден мікроб не виживе.

Сирі курячі яйця. На поверхні шкаралупи може причаїтися той самий сальмонельоз. У курячому яйці тонка захисна плівка, і при неправильному тривалому зберіганні бактерії легко проникають всередину. А в яєчному порошку сальмонели можуть зберігатися до 9 місяців!

Порада № 2. Обов’язково мийте гарячою водою яйця перед тим, як їх розбити. Використовуйте тільки свіжі яйця, варіть і смажте їх не менше 7 хвилин.

Свіжа риба. Як річкова, так і морська може містити личинки паразитів ті інші шкідливі бактерії. Виявляється, деякі глисти можуть повністю закривати собою просвіт кишечника, а найдовший риб’ячий глист досягає 9 м у довжину.

/Files/images/novini/2019_rk/traven/otrunnya/Профілактика02.jpgПорада № 3. Варіть і смажте рибу не менше 20 хвилин. Соліть в 10-20% солі від її ваги. Невелика риба просолюється за 3-4 дні, кілограмова - готова після 10 днів. Не купуйте солону і в’ялену рибу у випадкових місцях. Не пробуйте сиру рибу і фарш.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ, що для суші використовується спеціально вирощена свіжа і перевірена риба. Готувати суші зі звичайної замороженої риби вкрай небезпечно.

Холодильник. Деякі бактерії, наприклад ієрсинії, прекрасно переносять низькі температури. Вони потрапляють в холодильник з морквою, капустою, іншими овочами і легко у ньому розмножуються. Не дарма останнім часом стали виробляти холодильники з антибактеріальним покриттям.

Порада № 4. Зберігайте овочі і фрукти в чистому вигляді в целофанових пакетах, а перед приготуванням салатів ще раз ретельно промийте. Готові продукти кладіть у холодильник у герметично закритих ємностях, дотримуючись терміну зберігання. Не зберігайте сирі та готові продукти, свіже м'ясо і рибу разом.

Морозильна камера. Відомо, що заморозка позбавляє життя багато видів бактерій і паразитів. Однак температура нижче нуля може вбити дорослих глистів, але не подіяти на личинки. Збудники сальмонельозу та бруцельозу залишаються життєздатними навіть після декількох місяців сильної заморозки.

Порада № 5. Зберігайте м'ясо і рибу окремо від заморожених овочів і ягід. Бажано мати дві морозильні камери, або виділіть різні полиці.

/Files/images/novini/2019_rk/traven/otrunnya/Профілактика03.jpgКонсерви. Мікроорганізм потрапляє в них із погано промитими овочами і прекрасно себе почуває без доступу кисню, виділяючи смертоносні токсини.

Порада № 6. Виконуйте технологію консервації дуже уважно і прискіпливо. Не вживайте в їжу консерви зі здутими кришками і бульбашками повітря. Підозрілі продукти проварюйте 15-20 хвилин перед вживанням. Оцтова або лимонна кислота або концентрація солі вище 10% не дадуть бактеріям вижити.

Цвіль. Вона дуже підступна! Недостатньо просто зняти зверху або відрізати шматочок із цвіллю, адже квіточки ви вибрали, а коріння залишилося.

Порада № 7. Зберігайте крупи, макарони, спеції, чай, каву не більше 3 місяців у герметичній скляній тарі.

Свіжі фрукти й овочі. На їх поверхні присутні дріжджі. Навіть при невеликому пошкодженні шкірки фруктів усередині плоду починають відбуватися процеси бродіння.

Порада № 8. Не вживайте зіпсовані фрукти й овочі. Крім слив, персиків, винограду, вишень, небезпечними можуть бути пошкоджені помідори. Використовувати їх можна тільки після термічної обробки.

Позеленіла картопля. Містить отруйну речовину соланін, яка у малих кількостях викликає втому, сонливість, апатію. Вона вважається одним з винуватців весняних депресій. А у великих дозах може викликати серйозні отруєння.

Порада № 9. Не вживайте пророслу й позеленілу картоплю.

Домашні тварини. Собаки,коти, хом’яки, морські свинки, черепахи, миші і навіть акваріумні рибки – всі можуть бути носіями небажаних бактерій.

Порада № 10. Регулярно обстежуйте чотирилапих улюбленців у ветеринара. Мийте місця годівлі тварин. Не допускайте потрапляння слини і шерсті на стіл, посуд і продукти харчування.

Використане джерело: Айсюк Ю. Небезпеки на кухні : як уникнути харчових отруєнь? : основи здоров’я / Юлія Айсюк // Безпека життєдіяльності.- 2016. - №8.- С.7-9.

Скажи мені, що ти їси, і я скажу тобі, хто ти


Кiлькiсть переглядiв: 90

Коментарi