2024-06-25
Навіщо читати книжки сучасному поколінню?
Тих, хто народився після 2010 року, називають поколінням Альфа. Альфа – перша літера грецького алфавіту. Діти, які належать до покоління Альфа, кардинально відрізняються від представників усіх інших поколінь, і саме вони почнуть масштабне оновлення планети в усіх сферах.
Представники і представниці покоління Альфа вміють і можуть те, чого не вміли і не могли їхні батьки, бабусі й дідусі. Ідеться не тільки про гаджети, а й про те, як зробити цифрові технології частиною свого життя, важливим чинником мислення, поведінки й культури. Діти в наш час легко переходять з одного віртуального простору в інший, вправно користуються Інтернет-послугами, здатні презентувати власні ідеї, застосовуючи різноманітні цифрові сервіси. Отже, життя покоління Альфа визначають передовсім цифрові технології та Інтернет, без яких неможливий ані прогрес суспільний, ані прогрес індивідуальний.
Важливо усвідомити, що особливим духовним ресурсом кожної нації та особистості є читання художньої літератури. Читання відкриває людині світ, допомагає пізнати інших людей і відчути людське в собі. Воно пробуджує в душі прагнення до краси, добра і справедливості. Завдяки читанню стають близькими і зрозумілими здобутки своєї культури і культур різних народів. Формуючи почуття гордості за свій народ, свою країну, читання дає усвідомлення того, що ми належимо до світової спільноти, доля якої залежить від рівня культури кожного і кожної з нас.
Види читання в цифрову добу. Усі ми читаємо по-своєму, бо всі різні. Але є правила й закономірності читання, які варто знати, щоб не тільки вміти знайти потрібну інформацію, а й отримати задоволення від читання.
Люди завжди читають з конкретною метою. Зважаючи на неї, виокремлюють такі види читання: переглядове, ознайомлювальне, вдумливе. Переглядове читання – це швидкий перегляд тексту, виявлення в ньому ключових слів або фактів. Під час такого читання ми визначаємо, що нового можемо дізнатися з тексту, чи варто його читати далі, наскільки текст буде корисним. Інколи достатньо прочитати заголовки, аби зрозуміти, про що йдеться в тексті. На деяких цифрових сервісах розміщують теги (ключові слова), які дають уявлення про зміст матеріалу.
Ознайомлювальне читання використовують тоді, коли необхідно зрозуміти головну думку. Таке читання спрямоване на усвідомлення загального смислу прочитаного.
Вдумливе читання передбачає проникнення в глибини тексту, розуміння головної і другорядної інформації, значень слів, деталей тощо. У процесі вдумливого читання ми можемо декілька разів перечитувати фрази чи фрагменти, щоб краще їх зрозуміти. За такої потреби не варто поспішати, адже найважливіше – осягнути текст у всіх його смислових і стильових відтінках. Особливо це стосується художніх творів, які дають не лише інформацію, а й особливе відчуття гармонії та краси, пробуджують уяву, співпереживання і мрію. Різновидами вдумливого читання є коментоване читання (з коментуванням окремих слів, епізодів), повторне читання (перечитування уривків тексту з інтерпретацією), вибіркове читання (знаходження уривків тексту відповідно до мети, поставленого запитання чи завдання).
Залежно від обставин, інтересів і потреб люди обирають спосіб читання – мовчазне (про себе) і вголос (виразне читання). З огляду на кількість осіб у процесі читання воно може бути індивідуальним, парним чи колективним («ланцюжком», в особах та ін.).
Читання художньої літератури завжди є творчим процесом, пов’язаним із співучастю в зображених подіях і житті персонажів, співпереживанням й естетичним сприйняттям усього вираженого в слові. Для кращого розуміння творів зарубіжних авторів необхідно постійно цікавитися життям і традиціями різних країн та народів, збагачувати свій читацький досвід. І обов’язково уявляти, мріями, фантазувати!
Використане джерело: Ніколенко О. Роль книжки в третьому тисячолітті / Ольга Ніколенко // Зарубіжна література: підруч. для 5 кл. закл. заг. серед. освіти / Ольга Ніколенко, Лідія Мацевко-Бекерська, Наталія Рудніцька. – Київ : Академія, 2024.– С. 7–9.