Онлайн семінар шкільних бібліотекарів на тему «Формування інформаційної грамотності в системі роботи бібліотекаря : електронний каталог, віртуальна бібліотека»

/Files/images/novini/2021_rk/listopad/semnar/IMG-4ec4a9c992fd577af34b40e84ba31477-V.jpg

30 листопада 2021 року на базі Луцької ЗЗСО № 22-ліцей відбувся онлайн семінар шкільних бібліотекарів на тему «Формування інформаційної грамотності в системі роботи бібліотекаря: електронний каталог, віртуальна бібліотека».

В теоретичній частині семінару виступила консультант департаменту освіти Власюк Тетяна Іванівна, яка розповіла про важливість новітніх інформаційних технологій у сучасному світі, зокрема, в бібліотеці.

/Files/images/novini/2021_rk/listopad/semnar/1.jpg/Files/images/novini/2021_rk/listopad/semnar/2.jpg
/Files/images/novini/2021_rk/listopad/semnar/3.jpg/Files/images/novini/2021_rk/listopad/semnar/4.jpg

Тему «Формування інформаційної грамотності бібліотекаря: електронний каталог, віртуальна бібліотека» розкрила завідувачка Луцької ЗЗСО № 22-ліцей Антонюк Світлана Михайлівна, тому, що стрімкий розвиток в сучасному світі інформаційно-комунікативних технологій у системі ЗМІ гостро потребує цілеспрямованої підготовки особистості до вмілого і безпечного користування ними. І сьогодення вимагає від кожної бібліотеки наявності сучасного комп’ютерного обладнання (персональні комп’ютери, веб-камери, принтер, сканер, інтерактивна дошка, відео проектор, копіювальна техніка, пристрої для читання електронних книжок (букрідери), підключення до до локальної мережі Інтернету зі швидкістю не менше 100 Мбіт/с. Але сьогоднішня економічна криза, звичайно, не дає можливості запровадити в усіх бібліотеках новітні технології, створити автоматизовані системи. Але навіть при існуючих можливостях бібліотеки забезпечують певні умови для розвитку культури, розповсюдження знань та інформації, сприяють вирішенню важливих завдань.

Було підняте питання про електронний каталог, де поділилась досвідом його ведення, який був показаний в презентації під час виступу. Торкнулась і питання про види сучасних бібліотек: традиційна, електронна, цифрова, віртуальна, гібридна. Згадала про важливість віртуальної виставки.

Наголосила про мультимедійну грамотність, адже в Інтернеті дуже багато фейків і як перевірити інформацію та не піддатися впливу дезінформації, було подано декілька порад.

/Files/images/novini/2021_rk/listopad/semnar/School Champion.jpgНа практичну частину семінару було запрошено Чашука Олександра Федоровича, вчителя інформатики ЗЗСО № 23, вчителя-методиста, який розкрив тему «Становлення цифрової та інформаційної підготовки та інтернет-комунікаційних компетентностей бібліотекаря відповідно до рівня сучасних вимог. Система шкільного менеджменту School Champion».

Були розкриті питання сайту, блогу, типів веб сайтів, цільової аудиторії сайту, поставлено основні вимоги до сайта, інформаційної структури сайту, навігації. У своїй практичній діяльності використати систему шкільного менеджменту School Champion www.schoolchampion.in.ua (раніше відома як EDUkIT), яка дозволяє школам знайти свою цифрову ідентичність в інтернеті.

Тема була вдало і доступно розкрита.


Семінар-навчання шкільних бібліотекарів на тему «Веб-сайт як складова залучення користувачів бібліотеки до читання»

/Files/images/novini/2018_rk/berezen/semnar_22/Sem_00.jpg21 березня 2018 року міським методичним кабінетом управління освіти на базі КЗ «ЛНВК ЗОШ І-ІІІ ст. № 22-ліцей Луцької міської ради» був проведений семінар-навчання шкільних бібліотекарів на тему «Веб-сайт як складова залучення користувачів бібліотеки до читання».

Презентувала школу, зокрема, шкільну бібліотеку директор школи Кучер Лариса Віталіївна.

В теоретичній частині семінару виступила методист міського управління Власюк Тетяна Іванівна, яка розповіла про важливість створення веб-сайтів бібліотек або сторінок на сайтах школи.

/Files/images/novini/2018_rk/berezen/semnar_22/Sem_01.jpg/Files/images/novini/2018_rk/berezen/semnar_22/sEm_03.jpg

На тему «Веб-сайт шкільної бібліотеки у залученні дітей до читання» виступила завідувачка бібліотеки Луцького НВК № 22-ліцей Антонюк Світлана Михайлівна, яка поділилась досвідом створення сайту бібліотеки, про його структуру та наповнення, завдання і як презентувати книгозбірню в соцмережах. І що поява веб-сайту бібліотеки відкрила широкі можливості учням і їх батькам, педагогам, колегам і всім зацікавленим для оперативного задоволення власних інформаційних потреб.

/Files/images/novini/2018_rk/berezen/semnar_22/Sem_04.jpg/Files/images/novini/2018_rk/berezen/semnar_22/Sem_05.jpg

Сьогодні в будь-який зручний час відвідувачі сайту можуть прочитати конспект лекцій чи підручник, уточнити інформацію в довіднику чи словнику, погортати книжки, наукові журнали чи методички, послухати аудіо книжки, переглянути презентації. А також отримати онлайн-консультацію бібліотекаря чи повну інформацію про бібліотеку, її фонди, довідковий апарат, нові надходження, заходи. Розповіла про функції залучення учнів до читання літератури, через масові заходи, що це найбільш ефективні форми залучення уваги читачів. Видовищна інформація добре сприймається аудиторією, збільшує приплив користувачів. Перевага віддається презентаційним інтерактивним формам інформаційно-просвітницького і культурно-дозвіллєвого напряму. Колеги також почули і побачили, що є такий універсальний пристрій, компактний та зручний, який дає змогу мати під рукою велику кількість книг, який є комфортний та безпечний. Усім цим вимогам відповідає електронний рідер з E Ink-екраном, якого називають папероподібним, адже за оптичними властивостями такий екран максимально наближений до паперу. Виступ супроводжувала презентація по даній темі.

/Files/images/novini/2018_rk/berezen/semnar_22/Sem_06.jpg/Files/images/novini/2018_rk/berezen/semnar_22/Sem_07.jpg
/Files/images/novini/2018_rk/berezen/semnar_22/Sem_08.jpg/Files/images/novini/2018_rk/berezen/semnar_22/Sem_09.jpg

На практичну частину семінару було запрошено Сасюк Світлану, педагога-тренера, директора психологічного центру для підлітків і їх батьків при ГО «Велес+», яка виступила на тему «Шляхи попередження боулінгу в учнівському середовищі» та провела треніг.

А тему «Інформаційний дайджест. Співпраця бібліотечних та освітніх закладів у використанні ресурсного сервісу Волинської обласної юнацької бібліотеки» розкрила Ількевич Надія Аркадіївна, завідувач інформаційно-бібліографічного відділу ВОЮБ.

Лесюк Валерія, головний редактор зробила презентацію пізнавально-виховного журналу для дітей «Небесний ліхтарик».

/Files/images/novini/2018_rk/berezen/semnar_22/Sem_10.jpg/Files/images/novini/2018_rk/berezen/semnar_22/Sem_11.jpg

А на закінчення семінару була показана нова форма масової роботи це бібліокафе «Книги, кава і трішки про життя…», яке провела завідувачка шкільної бібліотеки Антонюк Світлана Михайлівна, де колеги ознайомились з новими, сучасними вітчизняними і зарубіжними авторами ї їх книгами. Захід супроводжувала презентація з бук трейлерами про письменників і їх творами, звучали пісні і вірші.

/Files/images/novini/2018_rk/berezen/semnar_22/Sem_12.jpg/Files/images/novini/2018_rk/berezen/semnar_22/Sem_13.jpg

Про цікаві прочитані книги поділились колеги: завідувачка ЗОШ № 17 Гаврук Галина Федорівна, Демчишина Олена Яківна, завідувачка ЗОШ № 10 та Дацюк Марія Іванівна, завідувачка гімназією № 14.

Всі відвідувачі семінару отримали нові знання і нові враження, хороший настрій і гарні спогади.


Міський семінар бібліотекарів
«Інноваційні форми масової роботи шкільної бібліотеки і методика їх проведення»

/Files/images/semnari/SEminar2013.jpgМакро- і мікросередовище впливають на розвиток людини, тому завдання бібліотек – створити умови для задоволення та розвиток інформаційних потреб людей.
Одним із засобів створення таких умов є масові заходи в бібліотеці: цікаві, захоплюючі, емоційні, зорієнтовані на особистість. 21 березня 2013 року в ЛНВК ЗОШ І-ІІІ ступенів №22-ліцей відбувся міський семінар шкільних бібліотекарів на тему: «Інноваційні форми масової роботи шкільної бібліотеки і методика їх проведення». Презентацію школи-ліцею зробив директор Ольхович Василь Олексійович. Проводила семінар провідний бібліотекар, зав. бібліотеки Антонюк Світлана Михайлівна і бібліотекар Мосюк Наталія Володимирівна. В теоретичній частині були розкриті нові форми масової роботи, доповідь супроводжувала презентація по даній темі. Методист міського управління освіти Власюк Тетяна Іванівна виступила і розкрила питання на тему «Активізація діяльності шкільної бібліотеки щодо використання рекламно-інформаційних та ігрових форм масової роботи», при цьому було продемонстроване надбання презентацій кращих бібліотек України. Друга частина –– практична, де був /Files/images/masov_zahodi/Вітаміни.jpgпоказаний масовий захід нової форми –– прес-конференція на тему «Наші друзі – вітаміни». Підготовлений працівниками бібліотеки, задіяні в ньому були учні 8-Д класу даної школи. Супроводжувала презентація на мультимедійній дошці.
Досвід підтвердив, що ті заходи, де читачі були активними учасниками, виявилися для них найцікавішими. Особливість таких форм полягає в тому, що їм притаманні: новизна у назві, діалог бібліотекаря з читачами і читачів між собою, наявність елементів театралізації у викладі інформації, ігрові моменти, своєрідна атрибутика, що передає специфіку запропонованої форми, активна участь читачів у проведенні заходу.


Про проведення семінарів

Під час семінарів обговорюються актуальні проблеми бібліографічної роботи, вирішуються певні бібліографічні завдання, аналізується ефективність різних форм бібліографічної роботи. Участь в обговоренні проблем розширює коло професійних знань бібліотекарів, допомагає оволодіти передовим досвідом і виробити критичне ставлення до своєї роботи. Однак, потрібно здійснювати пошук нових форм і методів роботи, розвивати творчу ініціативу бібліотекарів – це одна із особливостей бібліотечної справи на сучасному етапі.
/Files/images/semnari/семінар1.JPGПри складанні планів семінарських занять працівники шкільної бібліотеки враховують тематику, завдання і питання, вивчені в попередні роки.
В останні роки методичні центри намагаються знайти нові форми проведення міських семінарів. Наприклад, в школах на базі тих бібліотек які запровадили новий цікавий досвід бібліографічної роботи. В програму цієї школи входять лекції, консультації, практичні заняття. Ця програма передбачає безпосередньо демонстрацію цього передового досвіду.
При плануванні семінарських занять на рік необхідно виділити головні, актуальні теми по основних напрямках роботи бібліотек. В умовах шкільної бібліотеки важливо встановити такі питання як, наприклад, пропаганда книги в зв’язку з радіо - і телепередачами, обслуговування вчителів, читальний зал, самоосвітнє читання, пропаганда мистецтва, застосування технічних засобів в роботі бібліотеки. Особлива увага в ЛНВК №22 приділяється семінарам-практикумам та семінарам для бібліотекарів, під час яких обговорюються актуальні проблеми бібліографічної роботи.
Організатором районних семінарів є міське управління освіти, провідні бібліотекарі. План семінару готується заздалегідь. Вибираються тема і питання, продумуються практичні заняття і т.д.
Правильно організовані семінари дозволяють органам освіти методичним центрам слідкувати за ростом кваліфікації кожного працівника. Бібліотекарів заздалегідь повідомляють про проведення семінару, його програму, тематику практичних завдань і ін.
Основна мета семінарів заключається не тільки в ознайомлені бібліотекарів з першочерговими завданнями бібліотечно-інформаційного обслуговування читачів, а і в навчанні їх новим методам роботи, в запровадженні нового і передового досвіду. Велика увага приділяється правильному використанні основних форм і методів пропаганди книги виходячи із змісту літератури з якою працюють бібліотекарі.


У хорошій книзі більше істин, ніж хотів вкласти в неї автор.


Кiлькiсть переглядiв: 1359

Коментарi